جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27752
  تاریخ انتشار : 6 خرداد 1392 9:40
  تعداد بازدید : 588

  جایگاه آشنایی با حقوق در سوابق رییس‌جمهور

  پوربابایی: آگاهی رییس جمهور به حقوق عمومی به نفع ملت است

  يک حقوقدان گفت: واجب است که رییس جمهور به مبانی حقوق آشنایی داشته باشد اما اشراف به تمام قوانین ضروری نیست و می تواند از مشاوران متعدد در زمینه حقوق استفاده کند.

   

  هوشنگ پوربابایی در گفت‌وگو با خبرنگار حقوقی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، اظهار کرد: رییس‌جمهور مطابق اصل 113 قانون اساسی مسئول اجرای قانون اساسی و ابلاغ و اجرای قوانینی است که از طرف مجلس شورای اسلامی تصویب شده و در شورای نگهبان به تایید رسیده است.

   

  وی ادامه داد: مهمترین کار رییس‌جمهور مدیریت است؛ بنابراین باید به مدیریت تسلط و اشراف داشته باشد. کارایی و درایت رییس‌جمهور بیشتر حائز اهمیت است، زیرا باید با توجه به شرایط، کشور را مدیریت کند تا ضربه و خللی به منافع ملت وارد نشود.

   

  پوربابایی گفت: الزامی نیست که رییس‌جمهور به همه قوانین و اصول حقوقی اشراف داشته باشد؛ زیرا رییس جمهور کار تخصصی حقوقی انجام نمی‌دهد، اما باید از مشاوران متخصص در این زمینه استفاده کند.

   

  این حقوقدان، آشنایی با حقوق دیپماتیک را برای رییس‌جمهور لازم دانست و گفت: در قوانین و پروتکل‌های بین‌المللی سخنان دو نفر در سازمان‌های بین‌المللی حکم سند را دارد که این دو نفر رییس جمهور و وزیر امور خارجه هستند و چون رییس‌جمهور عالی‌ترین نماینده سیاسی و اجرایی کشور در مجامع بین‌المللی است، باید به حقوق و پروتکل‌های بین‌المللی، سازوکارهای سازمان ملل متحد و غیره آگاهی اجمالی داشته باشد.

   

  وی خاطرنشان کرد: تردیدی نیست که آشنایی و اشراف رییس جمهور به حقوق به نفع آحاد ملت است و اگر سابقه کشورها مخصوصا کشورهای پیشرفته را درنظر بگیریم متوجه این موضوع می‌شویم. همچنین به دلیل این که حقوقدانان از اطلاعات کامل حقوقی برخوردارند معمولا در کشورهای اروپایی رییس جمهور یا نخست‌وزیر حقوقدان هستند. بنابراین به نفع آحاد ملت است که رییس جمهور حقوق عمومی را بداند.

   

  به نقل از:

  www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134137
اکنون :
94