جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27758
  تاریخ انتشار : 6 خرداد 1392 12:41
  تعداد بازدید : 616

  انتقاد یک مقام قضایی از کارشناسان رسمی دادگستری

  رییس کل دادگستری استان فارس با انتقاد از برخی کارشناسان رسمی دادگستری در خصوص اعلام نظر دیرهنگام، افزایش فرآیند دادرسی و تجدید اوقات در برخی پرونده ها، از راه اندازی سیستم نرم افزاری ارجاع پرونده ها به کارشناسی در آینده ای نزدیک خبر داد.

  129-5.jpg

  ذبیح‌الله خدائیان در نشست کارشناسان رسمی دادگستری فارس، اظهار کرد: باید تلاش کنیم اعتماد مردم به دستگاه قضایی را با احقاق حق، ابطال باطل و اجرای عدالت حاصل کرده و از این طریق امنیت را ارتقاء دهیم .

   

  وی ادامه داد: دستگاه قضایی فقط منحصر به قضات و کارکنان نیست، بلکه کانون وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری نیز نقش مهمی در جلب اعتماد مردم دارند؛ زیرا نظرات و فعالیت این دو نهاد به صورت مستقیم در صدور احکام و آرای دادگاه‌ها موثر است.

   

  خدائیان با بیان این‌که پیچیدگی‌های علمی و تخصصی در دنیای امروز باعث شده قضات به نظرات کارشناسی متخصصین امر در صدور آراء نیاز داشته باشند، افزود: اگر کارشناسی نسبت به وظیفه‌ای که بر عهده دارد، اجرای عدالت را سرلوحه کار خود قرار داده و عمل کند، تحقق عدالت و دستیابی افراد به حقوق شرعی و قانونی خود تسهیل خواهد شد.

   

  وی با اشاره به سوگندنامه حرفه‌ای کارشناسان رسمی دادگستری، تاکید کرد: کارشناسان باید تلاش کنند صفات و ویژگی‌های مطرح شده در سوگندنامه حرفه‌ای کانون کارشناسان از جمله رازداری، امانتداری، تقوا در کار و بی‌طرفی را در خود تقویت کنند.

   

  رییس شورای قضایی فارس، امانت‌داری را سرلوحه صفات ویژه کارشناسان خواند و افزود: امانت‌داری خصوصیت ارزشمندی است که نباید از آن غافل شویم و کارشناس باید با دقت و بی‌طرفی در اظهارنظر از این امانت، صیانت کنند.

   

  وی از کارشناسان درخواست کرد تا در اموری که در آن تخصص ندارند، اظهارنظر نکنند؛ زیرا این اقدام خود به‌منزله عدول از عدالت است.

   

  خدائیان با انتقاد از برخی از کارشناسان در خصوص اعلام‌نظر دیرهنگام، افزایش فرآیند دادرسی و تجدید اوقات در برخی پرونده‌ها، از راه‌اندازی سیستم نرم‌افزاری ارجاع پرونده‌ها به کارشناسی در آینده‌ای نزدیک خبر داد و خاطرنشان کرد: با راه‌اندازی این سیستم نرم‌افزاری، عدالت در توزیع کارشناسی‌ها و همچنین زمانبندی مناسب در دریافت پاسخ نظرات کارشناسی بیش از پیش رعایت خواهد شد.

   

  این مقام قضایی با یادآوری این‌که اظهارنظر کارشناس دادگستری به‌نوعی قضاوت بین طرفین دعوی در پرونده است، گفت: باید هنگام اظهارنظر خدا را ناظر بر اعمال خود دانسته و به شکلی عمل شود که در پیشگاه خداوند متعال شرمنده نباشیم.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
362270663
اکنون :
11