جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27763
  تاریخ انتشار : 6 خرداد 1392 13:8
  تعداد بازدید : 445

  به رغم هزینه بیشتر دانش آموزان برای دولت،

  مجلس پیشنهاد خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی را رد کرد

  دولت در لایحه بودجه 1392 برای نخستین بار به منظور افزایش منابع مالی و افزایش کارآیی آن و نیز ارتقای کیفیت آموزش، خرید خدمات در بخش آموزش را پیش بینی کرده بود که مجلس پیشنهاد دولت را برای خرید خدمات آموزشی از بخش خصوصی رد کرد.

  دولت براساس مواد قانونی از جمله قانون مدیریت خدمات کشاورزی مصوب سال 1386 که اجرای آن تا مهر 1392 تمدید شده، موضوع خرید خدمات آموزشی از طریق اعمال حمایت‌های لازم از بخش تعاونی، خصوصی و نهادهای عمومی، خرید خدمات از این بخش‌ها، مشارکت از طریق اجاره، واگذاری امکانات و تجهیزات و واگذاری مدیریت واحدهای آموزشی دولتی به بخش‌ها یاد شده را پیشنهاد داد.

  بر این اساس موضوع خرید خدمات در آموزش در طول دو دهه گذشته با شدت و عمق بیشتری نسبت به گذشته مورد توجه تمام کشورها قرار گرفته است و آن طور که از سوی معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی اعلام شده بود، این مشارکت هرگز به معنی انتقال بار مالی و هزینه‌های قابل قبول آموزش به ویژه آموزش عمومی به خانوارها نیست.

  بنا به این گزارش تقبل هزینه‌های آموزش عمومی توسط دولت و واگذاری تدریجی تصدی گری دولت در بخش آموزش باعث ارتقای کیفی و نیز افزایش چشمگیر کارآیی در حوزه آموزش تعلیم و تربیت خواهد شد.

  در این راستا پیش از این رحیم ممبینی، معاون بودجه معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی با بیان این که در بودجه سال جاری پیش‌بینی‌هایی در راستای واگذاری خدمات آموزشی به بخش غیر دولتی صورت گرفته، گفته بود که در این راستا پیش‌بینی شده تا اعتبارات یک میلیون دانش‌آموز در اختیار بخش غیر دولتی قرار بگیرد چرا که هزینه تحصیل دانش آموزان و دانشجویان برای دولت بیشتر از هزینه آن برای بخش غیر دولتی تمام می‌شود. به طوری که هزینه یک دانش آموز به طور متوسط برای دولت بیش از یک میلیون و 200 هزار تومان و هزینه یک دانشجو بین 3.5 تا چهار میلیون تومان است و این درحالی است که این هزینه برای بخش خصوصی بسیار کمتر است.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134189
اکنون :
94