جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27766
  تاریخ انتشار : 6 خرداد 1392 13:23
  تعداد بازدید : 921

  به بهانه برگزاری صد و دومین کنفرانس بین‌المللی کار

  ابتکار وزارت کار برای شرکت در اجلاس ILO

  سازمان بین المللی کار اولین سازمان تخصصی وابسته به سازمان ملل متحد با ساختاری سه جانبه مرکب از نمایندگان گروه کارگری، کارفرمایی و دولت است که با هدف تدوین مقررات و قوانین بین المللی در جهت بهینه سازی استانداردهای بین المللی کار و حصول اطمینان از بکار گیری آنها متولد شد.

  2-1433.jpg

  کنفرانس بین‌المللی کار با وضع استانداردهای بین‌المللی کار همه ساله معضلات اجتماعی و نیازهای مهم جهان را مد نظر قرار می دهد و پارلمان جهانی کار و کارگری به شمار می‌رود، به طور حتم مصوبات کنفرانس بین المللی کار تاثیر پایداری در قانونگذاری همه کشورها دارد و نقش ارزنده ای در ایجاد تفاهم و همدلی در محیط کار ایفا می کند.

   

  سال گذشته یکصد و یکمین اجلاس سازمان جهانی کار با حضور پنج هزار نفر از نمایندگان گروه کارگری و کارفرمایی و دولتی با شعار " آینده کار با کار شایسته " در ژنو پایتخت سوئیس آغاز به کار کرد و بر همین اساس ارائه گزارش رییس هیأت مدیره و مدیر کل سازمان بین المللی کار، گزارش برنامه‌ها و بودجه ILO و گزارش دولتها در خصوص مقاوله نامه‌ها و توصیه نامه‌های سازمان در دستور کار یکصد و یکمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار قرار گرفت.

   

  از دیگر موضوعاتی که در کنفرانس سال قبل ILO مورد بحث و بررسی قرار گرفت؛ موضوع بحران اشتغال جوانان، حفظ طبقه اجتماعی، وضعیت کارگران در سرزمینهای اشغالی فلسطین، حقوق و اصول بنیادین و اساسی کار و همچنین وضعیت کشور میانمار بود.

   

  *تثبیت جایگاه تشکلها، دستاورد مهم ILO در سال گذشته

   

  در همین رابطه سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور تثبیت جایگاه تشکل‌های کارگری و حفظ استقلال آنها را مهمترین دستاورد ایران از اجلاس سال گذشته ILO می داند.

   

  هادی ابوی می گوید: در اجلاس سازمان جهانی کار همه ساله کمیته‌های چهارگانه استانداردها، اشتغال جوانان، کف حمایتهای اجتماعی و حقوق و اصول بنیادین کار به عنوان کمیته‌های ثابت فعالیت و روی مباحث و موضوعات مختلفی کار می کنند.

   

  وی که به همراه هیات اعزامی کارگران در یکصد و یکمین اجلاس سازمان جهانی کار شرکت کرده بود، از ارائه پیشنهاداتی در خصوص تامین اجتماعی آحاد مردم به ویژه کارگران در کمیته کف اجتماعی خبر داد.

   

  سخنگوی کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران کشور همچنین بررسی موضوعاتی از جمله سه جانبه گرایی، حمایت از کودکان کار و ایجاد اشتغال برای زنان را از محوری ترین برنامه‌های دور قبل اجلاس ILO ذکر کرده و می‌افزاید: جمهوری اسلامی ایران در طول سالهای گذشته به مباحث حقوق زنان و کودکان کار وارد شده و برنامه هایی در این زمینه ارائه کرده است.

   

  *بررسی راهکارهای ورود جوانان به بازار کار در کمیته اشتغال

   

  به گزارش ایسنا، سرپرست هیات اعزامی کارگران به اجلاس سال گذشته ژنو نیز در تشریح روند برگزاری یکصد و یکمین کنفرانس بین المللی کار می گوید: سازمان جهانی کار همه ساله نشست‌هایی را برگزار می‌کند و در این اجلاس کمیته‌هایی بر اساس نیاز کشورهای عضو تشکیل و موضوعات مهم جامعه کارگری و کارفرمایی را مورد رصد و ارزیابی قرار می‌دهد.

   

  اولیا علی بیگی می افزاید: سال گذشته ایران در کمیته‌های متعددی از جمله کمیته اشتغال جوانان فعال بود و در این کمیته گزارشهایی از وضعیت اشتغال نیروهای جوان جویای کار در کشورها ارائه شد که نشان می داد بسیاری از افرادی که مدرک گرفته و تجربه‌ای آموخته‌اند، نتوانسته‌اند بر مبنای تخصص و مدرک خود شغلی پیدا کنند که در این راستا راهکارهای حمایت از فارغ التحصیلان و ورود جوانان به بازار کار مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

   

  *رصد دقیق عملکرد دولتها در کمیته استانداردها

   

  وی در عین حال کمیته استاندارد‌ها را مهمترین کمیته سازمان ILO به شمار آورده و می گوید: این کمیته یکی از کمیته‌های ثابت سازمان جهانی کار است که در تمامی کنفرانس‌ها شرکت دارد و استاندارد‌های بین‌المللی را در قالب کنوانسیون‌ها و توصیه‌نامه‌ها وضع می‌کند.

   

   

  از نگاه رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور این کمیته، نقش موثری در تقویت تشکلهای کارگری و کارفرمایی همه کشور‌ها به ویژه ایران دارد و عملکرد دولت‌ها و نوع ارتباط و برخورد با تشکل‌ها در آن مورد رصد و ارزیابی قرار می‌گیرد.

   

  به گفته علی بیگی، دولتها در صورت وجود هرگونه شکواییه از سوی نهادها یا سازمانهای کارگری و کارفرمایی موظف به دفاع و پاسخ‌گویی به این کمیته هستند و اگر نتوانند دلایل موجهی به این کمیته ارائه کنند از سوی سازمان ILO مورد پرسش قرار می گیرند.

   

  *پرونده سازی علیه ایران به اتهام تبعیض در اشتغال

   

  صرف نظر از برنامه‌های مدون سازمان جهانی کار هر ساله پرونده‌های متعددی مبنی بر تبعیض در اشتغال علیه جمهوری اسلامی ایران باز می‌شود که از مشهورترین آن‌ها مقاوله نامه 111 است.

   

  پیش از این نیز به دلیل اختلاف دو گروه کارفرمایی و کارگری ایران پرونده‌هایی مبتنی بر رعایت نکردن مقاوله نامه 111 مطرح و ایران متهم به تبعیض در اشتغال شده بود اما گروه کارگری و کارفرمایی کشورمان در اجلاس سال گذشته ILO به دنبال خروج پرونده ایران از لیست این مقاوله نامه‌ها بود و تلاش کرد با تعامل سازنده و ارائه گزارشی مبسوط، کمیته مربوطه را تا حدودی متقاعد کند.

   

  با این حال به نظر می‌رسد که مسوولان حوزه کار در مواجه با چنین پرونده‌هایی باید تلاش کنند با بومی‌سازی مقاوله‌نامه‌هایی که برای برخی کشور‌ها دستاوردهایی در پی داشته، از تجربیات جهانی بهره برداری کنند و این شرایط در حالی رخ می دهد که کشورها ضمن رعایت شرایط بومی و درون‌مرزی با نگاه مثبت به تجربه‌های جهانی، پیوستن به میثاق‌های بین‌المللی و استفاده از مقاوله‌نامه‌های جهانی،‌ راه توسعه صنعتی و اقتصادی خود را هموارتر کنند.

   

  از نگاه نماینده دور قبل کارگران در سازمانILO، بحث تبعیض در اشتغال یکی از موضوعاتی است که همواره نسبت به آن برای ایران پرونده سازی می‌شود به نحوی که سال قبل هم در این زمینه توضیحاتی از هیات اعزامی ایران خواسته شد.

   

  به گفته ابوی، با این وجود دو گروه کارگری و کارفرمایی در اجلاس ILO، این اختلاف نظرها را طبیعی اعلام کرده و معتقد بودند که سازمان جهانی کار باید از نگاه جانبدارانه به یک طیف خارج شود تا به حربه‌ای برای گروه مقابل مبدل نشود.

   

  *تغییر نگاه ILO به ایران و رفع سوء‌ظن‌ها از تشکلها

   

  سرپرست هیات اعزامی کارگران به یکصد و یکمین اجلاس ژنو نیز در این زمینه معتقد است: سازمان بین‌المللی کار می تواند بر مبنای اطلاعاتی که در اختیار می گیرد، درباره شکواییه‌هایی که صورت گرفته یا گزارش‌هایی که در طول سال به این سازمان واصل شده عملکرد دولتها را رصد کند.

   

  علی بیگی می گوید: در گذشته اعتبار‌نامه نمایندگان کارگری و کارفرمایی محل بحث و مناقشه بود ولی در چند سال اخیر رویکرد سازمان بین‌المللی کار نسبت به دولت ایران تغییر کرده است؛ به نحوی که سال گذشته با عملکردی که در زمان آقای شیخ الاسلامی - وزیر پیشین کار - صورت گرفت و تفاهم و همدلی که میان تشکل‌های کارگری و کارفرمایی به وجود آمد، سوء ظن‌ها نسبت به وضعیت تشکل‌ها در ایران تا حدودی برطرف شد.

   

  وی بر این باور است که در شرایط کنونی استقلال تشکل‌های کارگری و کارفرمایی باید محترم شمرده شود و تشکل‌ها هم نسبت به اصلاح ساختار و رفع ضعف‌های ساختاری خود اقدام کنند.

   

  *ابتکار وزارت کار برای شرکت در اجلاس ILO

   

  با توجه به عضویت ایران در سازمان جهانی کار امسال نیز در یکصد و دومین اجلاس ILO، نمایندگان گروههای کارگری و کارفرمایی و دولت حضور دارند.

   

  خوشبختانه امسال معاونت امور بین‌الملل وزارت کار در ابتکاری تازه به جهت حضور موثر ایران در جلسات سازمان جهانی کار و همچنین توجیه نمایندگان اعزامی گروه کارفرمایی و کارگری به این اجلاس، جلسات هفتگی را ترتیب داده تا به این طریق ضمن اعلام حضور فعالانه در کنفرانس بین‌المللی کار، راهنمایی و توصیه‌های لازم در خصوص نحوه حضور در کمیته‌های سازمان جهانی کار را ارائه کرده باشد.

   

   همچون سالهای گذشته مباحث مختلفی در سازمان بین‌المللی کار مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت که نماینده دولت از وزارت کار نیز درباره موضوعات پیش بینی شده سخنرانی خواهد کرد.

   

  *مشاغل خانگی و بنگاه‌های کوچک دستور کار ایران در کمیته اشتغال

   

  به گفته معاون توسعه اشتغال و کارآفرینی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی، موضوع اشتغال خانگی و توسعه بنگاههای کوچک اقتصادی از اهم موضوعات پیش‌بینی شده در کمیته اشتغال سازمان بین‌المللی کار به شمار می رود.

   

  علی اکبر لبافی با اشاره به حضور فعال نمایندگان وزارت کار و تیم کارشناسان اعزامی در اجلاس سازمان بین المللی کار می گوید: از یکماه قبل هیاتی از سوی وزارت کار به این اجلاس اعزام و گزارشی از بنگاه‌های کوچک اقتصادی، مشاغل خرد و خانگی و خود اشتغالی ارائه کرد که این سیاست‌ها با سیاست‌های کشورهای پیشرفته مطابقت داده شد.

   

  لبافی مهمترین موضوعات مربوط به حوزه اشتغال در کمیته اشتغال سازمان جهانی کار را توسعه و پایداری کار، توجه به بنگاه‌های کوچک و مشاغل خرد و خانگی عنوان می‌کند.

   

  از نگاه معاون وزیر کار مشاغل خانگی و خود اشتغالی و پایداری بنگاه‌های اقتصادی امروزه از اهمیت بسیار زیادی برای کشورهای توسعه یافته برخوردار است به گونه‌ای که این کشورها بخش اعظمی از برنامه توسعه و پیشرفت خود را به این امر اختصاص داده‌اند.

   

  یکصدو دومین کنفرانس بین المللی کار همچون سالهای گذشته در ماه ژوئن، مصادف با خردادماه در خصوص مسایل مربوط به حوزه کار کشورها و جامعه کارفرمایی و کارگری، تشکیل جلسه می‌دهد؛ این سازمان در مسیر تحقق حقوق جامعه هدف تاکنون به تدوین و تصویب کنوانسیونهای متعددی اقدام کرده به نحوی که توانسته است با تصویب 184 مقاوله نامه و همین تعداد توصیه نامه، اکنون سازمان را به یک مرجع قانونگذاری بین المللی در حوزه کار تبدیل کند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134075
اکنون :
101