جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27771
  تاریخ انتشار : 6 خرداد 1392 14:4
  تعداد بازدید : 762

  پاس کاری اصلاح قانون کار میان دولت ومجلس/دولت لایحه پس نمی گیرد مجلس نشست برگزارنمی کند

  در شرایطی که طبق قانون برنامه پنجم توسعه، دولت موظف است تا لایحه اصلاح قانون کار را بر مبنای توافق تشکلهای کارگری و کارفرمایی تهیه و برای تصویب به مجلس ارسال کند اما از زمان ارسال لایحه اصلاح قانون کار از سوی دولت به مجلس در سال گذشته مشخص بود این لایحه به دلیل مسایل ومشکلاتی که داشت به دولت بازگردانده خواهد شد هر چند که مدت زمان طولانی برای این امر سپری شد.

   

   دولت در شرایطی اصلاح قانون کار را به مجلس ارسال کرد که رییس جمهوری در جلسه شورای عالی اشتغال در سال 90 تکلیف کرده بود تا پایان اردیبهشت ماه پیش نویس اصلاح قانون کار ارائه شود که این گونه نشد.وحالا هم لایحه ارسالی به مذاق مجلس و نماینده کارگران خوش نیامده ومجلس ترجیح می دهد این لایحه را به دولت بازگرداند.رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی گفت: لایحه‌ای که دولت برای اصلاح قانون کار تدوین کرده است مورد تایید گروه‌های کارگری و کارفرمایی نیست.
  علیرضا محجوب گفت: در جلسه‌ای که به منظور بررسی لایحه اصلاح قانون کار در کمسیون اجتماعی مجلس برگزار شد، نمایندگان گروه‌های کارگری و کارفرمایی به اتفاق اعلام کردند که مواد این لایحه مورد تایید آن‌ها نیست. 
  وی گفت: به همین دلیل کمسیون اجتماعی مجلس ضمن بازگرداندن لایحه ارسالی دولت، از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواست تا به منظور بررسی این لایحه، هرچه زود‌تر جلسه شورایعالی کار را تشکیل دهد. 
  دبیرکل خانه کارگر گفت: واکنش نمایندگان کارگری و کارفرمایی به لایحه ارسالی دولت نشان می‌دهد که دولت برخلاف قانون برنامه عمل کرده است. 
  محجوب ادامه داد: مجلس زمانی بررسی لایحه اصلاح قانون کار را دستور کار خود قرار می‌دهد که بداند دولت طبق قانون برنامه و با مشارکت گروه‌های اجتماعی لایحه اصلاح قانون کار را تدوین کرده است. 
  رئیس فراکسیون کارگری مجلس شورای اسلامی بابیان اینکه لایحه اصلاح قانون کار تنها شامل پیشنهادات دولت است گفت: در این لایحه حداقل هفت مورد وجود دارد که شرکای اجتماعی درباره آن‌ها به توافق نرسیده‌اند.
  *لایحه دولت به‌طور کامل تغییر می‌کند
  نائب رئیس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران در این باره گفت: کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است لایحه ارسالی دولت به صورت کامل تغییر خواهد یافت.

  ابوالفضل فتح الهی از برگزاری نشست کمیته حقوقی کارگران برای بررسی دوباره اصلاحات قانون کار خبر داد و گفت: کمیته حقوقی اصلاح قانون کار نشستهای تخصصی و ویژه اصلاح قانون کار را برگزار خواهد کرد.
  نایب رئیس کانون عالی انجمنهای صنفی کارگران ایران اظهار داشت: قرار است تمام توافقات قبلی کارگران و کارفرمایان درباره اصلاح قانون کار مورد بازبینی قرار گیرد. متاسفانه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارسال لایحه اصلاح قانون کار به مجلس به صورت گزینشی عمل کرده بود.
  *بازگشت لایحه اصلاح قانون کار به دولت
  اما امروز عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران درباره اصلاح قانون کار گفت: با توافق نمایندگان کارگران، کارفرمایان و کمیسیون اجتماعی لایحه پیشنهادی قانون کار ارائه شده به مجلس به احتمال قوی به دولت باز می‌گردد.

  مسعود نیازی در گفت‌وگو با تسنیم با تاکید براینکه نظر نمایندگان کارگران و کارفرمایان در این پیش نویس لحاظ نشده بود گفت: با برگزاری نشست هایی در این زمینه، نظرات جمع بندی شده و نهایی کارگران را به کمیسیون های مربوطه مجلس و مرکز پژوهش ها ارائه کرده‌ایم.
  عضو هیئت مدیره کانون عالی انجمن صنفی کارگران ایران با اشاره به عدم سه جانبه‌نگری در تدوین لایحه پیشنهادی اصلاح قانون کار و ارسال به مجلس گفت: با توافق نمایندگان کارگران، کارفرمایان و کمیسیون اجتماعی لایحه پیشنهادی قانون کار ارائه شده به مجلس به احتمال قوی به دولت باز می‌گردد.
  نیازی با تاکید براینکه 3 اولویت در بررسی قانون کار وجود دارد اظهار کرد: قرار است تمام توافقات قبلی کارگران و کارفرمایان درباره اصلاح قانون کار مورد بازبینی قرار گیرد. وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ارسال لایحه اصلاح قانون کار به مجلس به صورت گزینشی عمل کرده بود.
  وی کنار گذاشتن لایحه اصلاح قانون کار دولت در مجلس را به منظور تامین منافع واقعی کارگران دانست و گفت: لایحه ای که به منظور اصلاح قانون کار به مجلس ارسال شده تامین کننده منافع کارگران نخواهد بود.
  این فعال کارگری با اشاره به اینکه کمیته حقوقی کارگران بررسی دوباره اصلاحات قانون کار را بر عهده دارد بیان کرد: کمیته حقوقی اصلاح قانون کار نشستهای تخصصی و ویژه اصلاح قانون کار را دنبال می‌ کند.
  مسعود نیازی، با تاکید بر اینکه نبود امنیت شغلی مهمترین دغدغه کارگران است اظهار کرد: اگر تعریف دقیقی از کار موقت و دائم در قانون کار وجود داشته باشد بسیاری از مشکلات جامعه کارگری برطرف می‌شود.
  وی در ادامه با اشاره به رسیدگی به موضوع معیشت به عنوان رکن اصلی در مواد 41،47 و 48قانون کار اظهار کرد: در تلاشیم تا با اصلاح درست این چند ماده گامی در راستای حل مشکلات معیشت کارگران برداریم.
  عضوهیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران از توافق نمایندگان کارگران، کارفرمایان و کمیسیون اجتماعی و اقتصادی مجلس برای برگشت لایحه اصلاح قانون کار به دولت خبر داد و گفت: این توافقات به اطلاع رئیس مجلس نیز رسیده است و احتمال اینکه طی چند روز آینده و تا روز برگزاری اولین جلسه شورای عالی کار در سال جاری به دولت برسد بسیار زیاد است.
  نیازی یادآور شد: لایحه اصلاح قانون کار از جمله مباحث مهمی است که در جلسه شورای عالی کار بعد از بررسی افزایش حق مسکن و بن خوار و بار دنبال خواهد شد.
  *دولت لایحه را پس نمی گیرد
  اما در مقابل طرح این موضوع اسدالله عباسی، وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی واکنش نشان داد و عنوان کرد: به نظر نمی رسد موارد اختلافی آنقدر زیاد باشد که بخواهیم لایحه را به دولت برگشت بدهیم. حال که پس از سال ها قرار است این کار انجام شود، بهتر است در مجلس بررسی و رفع اشکال آن صورت گیرد؛ بنابراین دولت برگشت لایحه اصلاح قانون کار را مدنظر ندارد.

  * نشست های اصلاح قانون کار در مجلس لغو شد
  رئیس هیئت مدیره کانون عالی انجمن های صنفی کارگران ایران در گفتگو با مهر با اشاره به اینکه فعلا نشست های اصلاح قانون کار در مجلس لغو شده است گفت: در آخرین جلسه ای که برای این منظور در فراکسیون کارگری مجلس داشتیم قرار شد که با وجود پیشنهاد بازگشت لایحه اصلاح قانون کار به دولت برای رفع موارد اختلافی، فراکسیون جمع بندی نهایی را در اینباره انجام دهد.

  غلامرضا خادمی زاده اظهار داشت: نمایندگان کارگران به صورت رسمی از فراکسیون کارگری مجلس درخواست کردند که لایحه را به دولت بازگردانند. به دلیل اهمیت زیاد مواد قانون کار، امکان بررسی سریع و اصلاح آنها وجود ندارد، به این دلیل در نشست هایی که داشتیم پیشرفت چندانی در این بخش صورت نگرفت.

   

  منبع خبر

  http://qudsonline.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134205
اکنون :
97