جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27817
  تاریخ انتشار : 7 خرداد 1392 15:24
  تعداد بازدید : 845

  اهم اظهارات دادستان کل کشور

  شش نفری که سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان معوقات بانکی دارند

  خبرنگاری در مورد اظهارات یکی از نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری درباره شش نفری که سه هزار و 700 میلیارد تومان معوقات بانکی دارند پرسید که ایشان در پاسخ اظهار داشت صحت دارد و هم این شش نفر و هم بیشتر از اینهاست. دادستان به طور جد دنبال آن است.

  حجت الاسلام محسنی اژه ای عصر دوشنبه در چهل و هفتمین نشست خبری خود در جمع خبرنگاران مطالبی را بیان نمود که اهم این اظهارات در ذیل می آید :

   

  * در استان تهران ستاد مرکزی برای پیشگیری از جرایم انتخاباتی تشکیل شد. این ستاد ۵ جلسه داشت و در آن جلسات تصمیمات خوبی اتخاذ شد. هیات‌هایی در استان‌ها و شهرستان‌ها نیز تعیین و سیاست‌های کلی این ستاد به آنها ابلاغ شد.

   

  * اعلام بیش از ۴۴ مصوبه و درخواست از روسای دادگستری استان‌ها برای حضور در جلسه ستاد مرکزی : ۱۱۷ نشست در مراکز استانها  و در حدود ۵۴۰ نشست در شهرستان‌ها  و دریافت ۱۱ مورد شکایت در زمینه تبلیغات زود رس.

   

   

  *آغاز محاکمه عوامل ترور دانشمندان هسته‌یی به طور غیر علنی (تشکیل پرونده برای ۴۴) نفر و با حضور وکلای متهمان و دادستانی

   

  *شورای نگهبان مقید به احراز صلاحیت افراد از طریق مشخصی نیست  صلاحیت مشایی و رفسنجانی احراز نشده البته شورای نگهبان طبق قانون از چهار دستگاه در این رابطه استعلام می‌کند اما احراز صلاحیت لازم نیست از طریق خاصی صورت گیرد.

   

  *تخلف همراهی احمدی‌نژاد با مشایی در وزارت کشور رسما به قوه قضاییه اعلام شده  در حال رسیدگی است.

   

  822 نفر معوقات بانکی بیش از ۱۰ میلیارد تومان دارند.

   

  *در دروه قبل وزارت کشور و شورای نگهبان در مرحله اول نسبت به تشکیل ستادهای پیشگیری از جرایم انتخاباتی تمایل نشان ندادند اما این دوره موفقیت چشمگیر بود

   

  *کاهش جرایمی مانند سرقت، آدم‌ربایی، تجاوز و …  در سال ۹۱ نسبت به سال ۹۰ در بعضی از جرایم دیگر مانند آدم‌ربایی و قتل رشدی کمی داشتیم.

   

  *الان  اعلام می‌کنیم که بانک‌ها برای وصول معوقات به میدان بیایند. بعضی از بانکها اعلام کردند که می‌خواهند به توافق برسند، البته به آن‌ها گفته‌ایم اگر این توافق منتهی به وصول معوقات شود، بسیار خوب است اگر بانکی کوتاهی کرده علیه بانک مذکور اقدام می‌شود و این موضوع را به دادستانی تهران اعلام خواهیم کرد و اگر توافقی هم بر اساس موازین قانونی انجام شده باشد، باید به ما بگویند، بانک‌ها باید تحقیق کنند و به ما در دستگاه‌ قضایی اعلام کند که آیا معوقات را وصول کرده‌اند یا خیر .
  *متهم اصلی پرونده «سادات خوزستان» هنوز فراری است

   

  رسیدگی به پرونده کهریزک یکی از افتخارات قوه قضاییه است، هر چه زودتر حکم این پرونده طبق ضوابط و موازین قانونی اعلام شود.
  *یک بخش از این پرونده که مربوط به افراد نظامی و کسانی که در زندان متهم بودند در دادسرای نظامی رسیدگی شد و در آنجا حکم تا حد قصاص صادر شد، ولی به دلیل رضایت، قصاص اجرا نشد، لکن به لحاظ جنبه عمومی تعدادی از متهمان محکوم شدند و در حال تحمل کیفر هستند.

   

  *در این پرونده آنهایی که قاضی بودند، طبق قانون تعلیق شدند، گفت: در جلسات رسیدگی به این پرونده، شکات مطالب خود را ارائه کردند و متهمان نیز در جلسات متعدد به دفاع از خود پرداختند.

   

  *اگر هر کسی یا هر سایتی اقدام غیرقانونی انجام دهد تحت تعقیب قرار می‌گیرد و ربطی هم ندارد که دولتی است یا غیردولتی.
  *اگر سایتی که ثبت شده مطالبی بنویسد که مخالف امنیت ملی باشد به آن سایت تذکر داده می‌شود و اگر مطلب را برنداشت کارگروه اقدام می‌کند و طبق ضوابط آن سایت را فیلتر می‌کند.

   

  *اگر کسانی که اکنون نامزد هستند جرمی را مرتکب شوند طبق قانون در حال حاضر به معنای احضار، تحت تعقیب قرار نمی‌گیرند؛  پرونده تشکیل می‌شود اما بعد از انتخابات به اتهامات او رسیدگی می‌شود ولی این مصونیت برای افراد غیرنامزد وجود ندارد.

   

  *پرونده مهدی هاشمی گم نشده اما اگر گفته باشند پرونده گم شده باشد خلاف است و قابل تعقیب.

   

  *وی و وکیل‌ش برای مطالعه پرونده درخواست مهلت کردند و با این درخواست مهلت از سوی دادگاه موافقت شد. قاضی پرونده هم نواقصی در پرونده ملاحظه کرد و همزمان این پرونده را به دادسرا ارجاع داد.

   

  *اظهارات سعید جلیلی درباره شش نفری که سه هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان معوقات بانکی دارند صحت دارد و  هم این شش نفر و هم بیشتر از اینهاست.  دادستان به طور جد دنبال آن است.

   

  *این پرونده بانک آریادر حال رسیدگی است و در آن آخرین دفاع از یک نفر گرفته شده و بقیه متهمان هم دارند محاکمه می‌شوند اما این تشخیص دادگاه است که اگر مثلا متهمان ۳۰ نفر هستند آیا همه آنها باید در همه جلسات حضور داشته باشند یا خیر؟ 

   

  *متهمان بانک ملت نیز شاید به جهت پذیره‌نویسی که کرده‌اند به دادگاه احضار شده‌اند.

   

  *رسیدگی در همه پرونده‌ها الکترونیکی نشده است. از ابتدا هفت سرویس الکترونیکی ارائه شد و این تعداد در حال حاضر به ۱۴ سرویس رسیده است ولی ما هنوز آیین دادرسی الکترونیکی نداریم.

   

  *دستگیری مدیر منطقه آزاد کیش و همچنین آخرین وضعیت پرونده امیر میرزایی حکمتی اطلاعی ندارم

  *اگر چنانچه ثابت شود از مجرای غیرقانونی اموالی تحصیل شده است قوه قضائیه رسیدگی می کند، البته رصد کردن و اثبات آن کار ساده‌ای نیست. 

   

  *از بیان جزییات اتهام دیپلمات دستگیر شده معذورم .

   

  *وزارت اطلاعات افرادی را که قصد بر هم زدن نظم کشور را داشتند، دستگیر کرده است البته بنده نمی‌دانم چند نفر در این زمینه دستگیر شده‌اند، همچنین این که اتهامشان چیست؟ بحث دیگری است که بنده از آن اطلاع ندارم.

   

  *اگر رسانه‌ای اعم از رسانه‌های نوشتاری، دیجیتالی و … مطلبی را خلاف واقع منتشر نکنند و توهین و تخریب نباشد، ایرادی برای ارسال خبرها وجود ندارد. در واقع از ناحیه‌ قانون تبعیضی بین رسانه‌ها نیست. البته مطالبی که جرم شمرده شده است در قانون انتخابات هم آمده که رسانه‌ها باید طبق آن عمل کنند.

   

  *در گفت‌وگویی که با قاضی پرونده کهریزک  داشتم، قاضی گفت که ما جلساتمان تمام شده و اگر وکلا و متهمان غیر از دفاعیات خود بخواهند لایحه‌ای ارائه دهند، حتما می‌پذیریم. 

   

  *هر اتهامی دو جنبه خصوصی و عمومی دارد که جنبه‌ی خصوصی جرم با رضایت شاکی برطرف می‌شود. در این پرونده افرادی بودند که محکوم به قصاص شدند و اولیای دم نسبت به آنها رضایت دادند و قصاص منتفی شد، ولی جنبه‌ی عمومی جرم همچنان باقی می‌ماند.

   

  *گفتن اینکه پرونده ستار بهشتی خاک می‌خورد، خلاف است

  *قرار بود بازپرس پرونده، نظریات پزشکی را درخصوص این پرونده دریافت کند که بنده نتیجه‌ی آن را نمی‌دانم.

   

  ا*گر کاندیدایی قبل از اعلام کاندیداتوری تبلیغات را آغاز کند جرم می‌باشد؛ به صورت صریح در قانون نیامده است در این زمینه اختلاف نظرهایی وجود دارد و قانون شفاف نیست.

   

  *حکم پرونده بزرگ مالی در حال اجراست اما اجرای آن به پایان نرسیده است بعضی از متهمان این پرونده حکم شلاق، و نیز بعضی انفصال، رد مال، جزای مال و اعدام را دارند به طور کلی بخش عمده مشکلات این پرونده، مشکلات مالی است که بین او و طلبکاران است. 

  *یکسری گزارشات جدید از گمرک آمده که بعضی از افراد این پرونده تخلف داشته‌اند، ممکن است از نظر قاضی تشکیل جلسات دادگاه و محاکمه ضرورت داشته باشد. ممکن است در کارشناسی‌های اولیه نسبت به این پرونده، نیاز به نوعی محاکمه مجدد باشد.

   

  *در تشکیل دادگاه پرونده تخلف بانک گروه آریا این پرونده ضرورت داشت که متهم ردیف اول باشد، زیرا ۲۰۰ میلیون تومان پولی که برای تاسیس این بانک اختصاص داده شده بود، از همان پول‌هایی بود که از بانک‌ها دریافت شده بود، ولی بنام دیگران بود. در حال حاضر متهمان این پرونده محاکمه می‌شوند ولی نیاز است که از متهم ردیف اول تحقیق شود.

  *در نیمه اول سال ۹۱ برای قیمت‌گذاری زمین‌های پرونده فساد مالی کارشناسی انجام شد» خاطرنشان کرد: در حال حاضر که حکم قطعی شده اختلاف قیمت پیدا شده است و باز مجددا باید کارشناسی صورت گیرد. اگرچه مشکلات قبلی که در خصوص این پرونده مبنی بر شناسایی اموال وجود داشت نیست، اما باز برای قیمت‌گذاری بر روی اموال این پرونده باید کارشناسی مجددی صورت گیرد.

   *به دلیل اهمیت پرونده و مهم بودن جرم، بعضی از پرونده‌های موجود در فساد بزرگ مالی تکمیل شده و با کیفرخواست به دادگاه رفته است و تعدادی هم که محاکمه می‌شوند افراد دیگری هم با آنها همراه بوده‌اند.

   

  منبع خبر

  http://rhoghough.ir/?p=8953


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925936
اکنون :
21