جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27901
  تاریخ انتشار : 8 خرداد 1392 13:8
  تعداد بازدید : 736

  کاهش مجازات پلیس بحرینی

  دادگاه تجدیدنظر در بحرین، طی حکمی مجازات حبس افسر پلیسی که یک معترض شیعه را به قتل رسانده بود کاهش داد.

  yum7-26.jpg

   این افسر پلیس پیش از این در ماه ژانویه به جرم ضرب و شتم و قتل یک معترض شیعه در سال 2011 به هفت سال زندان محکوم شده بود که دادگاه مذکور محکومیت وی را به شش ماه کاهش داد.

   

  دادگاه تجدیدنظر بحرین همچنین در پرونده‌ای دیگر دو افسر پلیس را که به قتل یک معترض شیعه متهم شده بودند، تبرئه کرد. این در حالیست که این دادگاه مجازات حبس چندین معترض را به جرم حمله به نیروهای پلیس، تایید کرده است.

   

  اکنون تعداد زیادی از نیروهای پلیس بحرین به اتهام شکنجه و ضرب و شتم معترضان شیعه در حال محاکمه هستند، اما گزارش‌ها نشان می‌دهد که بسیاری از آن‌ها با تخفیف مجازات و حتی عفو روبرو می‌شوند.

   

  بر اساس گزارش راشاتودی، این دادگاه علاوه بر این مجازات حبس پنج معترض ضدحکومت را که به‌دلیل پرتاب سنگ به نیروهای پلیس محکوم شده بوده بودند، تایید کرد. اکنون 14 معترض شیعه دیگر نیز در دادگاه‌های بحرین در حال محاکمه هستند و مجازات آن‌ها به زودی اعلام خواهد شد.

   

  این معترضان به سوی افسرانی سنگ پرتاب کرده‌اند که علیه آن‌ها از گاز اشک‌آور و باتوم استفاده کرده بودند.

   

  بیش از دو سال است که بحرین شاهد اعتراضات زیاد و ناآرامی‌هایی از سوی اکثریت شیعه بوده است. این شیعیان خواستار برقراری دموکراسی و احقاق حقوقشان هستند.

   

  دولت بحرین در دو سال اخیر تلاش کرده است این اعتراضات را سرکوب کند و با سخت‌تر کردن مجازات آن‌ها، آزادی بیان را محدود کرده است. طبق قوانین این کشور انتقاد از پادشاه جرم تلقی می‌شود. به‌عنوان مثال اوایل ماه جاری شش تن به دلیل انتشار انتقادآمیز در شبکه اجتماعی توییتر به زندان افتادند.

   

  یکی از موارد آشکار نقض حقوق بشر در بحرین مربوط به بنیل رجب فعال حقوق بشر برجسته در این کشور است که در اوت 2012 به علت انتقاد از پادشاه به سه سال حبس محکوم شد.

   

  بر اساس آمارهای بدست آ‌مده توسط دیده‌بان حقوق بشر، تاکنون بیش از 80 نفر در جریان ناآرامی‌های ضدحکومتی در بحرین که در فوریه 2011 آغاز شد توسط نیروهای امنیتی کشته شده‌اند. مقامات دولتی تاکنون بارها وعده داده‌اند که به توصیه‌های کمیسیون تحقیق مستقل بحرین که در گزارش خود وجود شکنجه در زندان‌ها را تایید کرده بود عمل خواهند کرد، اما شواهد حاکی از آن است که نه تنها اصلاحاتی صورت نمی‌گیرد، بلکه وضعیت حقوق بشر بدتر هم شده است.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134075
اکنون :
103