جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27909
  تاریخ انتشار : 8 خرداد 1392 13:48
  تعداد بازدید : 853

  آخرین وضعیت الحاق ایران به WTO تشریح شد

  معاون گمرک ایران گفت: گمرک ایران در بحث آماده سازی ایران برای الحاق به سازمان جهانی تجارت پیشگام بوده و قبل از پذیرش کشورمان به عنوان عضو ناظر در WTO، دو موافقتنامه مهم سازمان جهانی تجارت را در پیش نویس قانون امور گمرکی پیش بینی کرده بود.

  197-1.jpg

  محمدرضا نادری گفت: به اذعان سازمان جهانی تجارت، گمرک یکی از مهمترین سازمان‌ها در فراهم‌سازی شرایط برای تسهیل تجارت است که وظیفه ارزیابی و نظارت بر تجارت خارجی را بر عهده دارد و ارتباط بسیار نزدیکی بین این دو سازمان برقرار است.

  وی افزود: گمرک ایران در راستای تسهیل تجارت، اقدامات خوبی انجام داده که از آن جمله می‌توان به تصویب الحاق به کنوانسیون تجدیدنظر شده کیوتو، موافقت‌نامه کنترل مرزی مشترک و استانداردسازی اشاره کرد.

  او با تشریح مراحل مختلف الحاق جمهوری اسلامی ایران به سازمان جهانی تجارت گفت: بخش عمده‌ای از گزارش رژیم تجاری ایران که در تاریخ 25 آبان‌ماه 1388 به تصویب هیات وزیران رسید و به سازمان جهانی تجارت ارائه شده مربوط به مبحث گمرک و مقررات گمرکی و صادرات و واردات است، به طوری که از 700 سوال مطرح‌ شده درباره گزارش رژیم تجارت خارجی حدود 100 سوال مرتبط به مباحث گمرکی بود که پس از بحث و بررسی در کارگروه دائمی کارشناسی الحاق به سازمان جهانی تجارت در گمرک، پاسخ آنها تهیه و به دفتر نمایندگی تام‌الاختیار ارسال شد.

  نادری افزود: تشکیل کارگروه دائمی کارشناسی الحاق به سازمان تجارت جهانی به منظور پاسخگویی سریع به سوالات واصله، قوانین و مقررات مغایر با سازمان جهانی تجارت و تلاش در جهت اصلاح آن، شناسایی خلاءهای موجود در قوانین جهت اجرای این موافقت‌نامه‌ها و دستیابی به اهداف تعیین‌شده از دیگر اقدامات گمرک بوده است.

  معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران با اشاره به تشکیل کارگروه دائمی و آموزش نیروهای متخصص گمرکی گفت: بیش از 20 نفر از کارشناسان ارشد این سازمان دوره‌های 80 ساعته را طی کرده‌اند و در اولین فراخوان ثبت‌نام دوره‌های مجازی دفتر تام‌الاختیار تجاری بیش از دو هزار نفر از کارکنان گمرکات سراسر کشور ثبت‌نام کردند.

  نادری ابراز امیدواری کرد که چنین کارگاه‌های آموزشی تداوم داشته تا سازمان‌ها جهت الحاق به WTO آمادگی لازم را کسب کنند.

  این مقام مسئول همچنین به برقراری تسهیلات و خدمات گمرک برای عاملان اقتصادی معتبر اشاره کرد و گفت: تضمین‌های بلندمدت برای پرداخت حقوق ورودی واحدهای تولیدی و شرکت‌های مختلف در قالب بسته حمایتی از اقدامات موثر گمرک در جهت تقویت بنیه مالی و گردش کار این واحدها بوده و ما بنا داریم که با افزایش تعداد شرکت‌های برخوردار از این تسهیلات (50 درصد برای واردات و 50 درصد برای صادرات) میزان بهره‌مندی آنان از خدمات و تسهیلات گمرکی را افزایش دهیم.

   از خرداد ماه 1384 به عنوان عضو ناظر سازمان جهانی تجارت پذیرفته شده و عضویت کامل کشورمان در این سازمان نیازمند انجام مذاکرات طولانی و اقدامات عملی از جمله اصلاح قوانین و مقررات مربوطه است.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925936
اکنون :
23