جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 27917
  تاریخ انتشار : 9 خرداد 1392 10:34
  تعداد بازدید : 616

  در نهمین جلسه شورای عالی اجرای سیاست‌های کلی اصل 44؛

  چارچوب و جهت گیری های آغاز معاملات سهام عدالت در بورس تصویب شد

  چارچوب و جهت گیری های آغاز روند معامله سهام عدالت در بازار بورس در نهمین جلسه شورایعالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.

  130259.jpg

   در این جلسه که به ریاست دکتر محمود احمدی‌نژاد برگزار شد، گزارشی از آخرین وضعیت اجرای طرح واگذاری سهام عدالت توسط سازمان خصوصی‌سازی ارائه و سپس چارچوب آغاز معاملات سهام عدالت در بازار بورس، پس از بحث و بررسی، به تصویب رسید.

   

  بر این اساس مقرر شد دستورالعمل لازم برای اجرای این مصوبه، توسط وزارت امور اقتصادی و دارایی با رویکرد حفظ حقوق سهامداران و آموزش و ترویج فرهنگ سهامداری، ثبات بازار سرمایه، نظارت دولت و تداوم و رشد پایدار ارزش سبد سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری، به نحوی تدوین شود که عملیات معاملات سهام عدالت در بورس به تناسب سهام آزاد شده، از شهریور سالجاری میسر شود.

   

  همچنین بر اساس مصوبه شورایعالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، سازمان خصوصی‌سازی اجازه دارد به آن دسته از مشمولین واجد شرایط، نظیر کارگران فصلی و ساختمانی، افراد فاقد شغل و سایر افراد باقیمانده که تاکنون از مزایای سهام عدالت برخوردار نشده‌اند، با شرایط مشابه قبل، به صورت اقساطی سهام عدالت واگذار کند.

   

  شورایعالی اجرای سیاست های کلی اصل 44 قانون اساسی، همچنین به سازمان خصوصی‌سازی اجازه داد، تدابیری اتخاذ نماید، تا زمانی که سهام عدالت آزاد نشده، به نحوی در افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه‌پذیر مشارکت شود که طرح واگذاری سهام عدالت تضعیف نشده و منابع لازم برای اداره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز تامین شود.

   

  در این جلسه همچنین گزارشی از سازمان خصوصی‌سازی در مورد عملکرد واگذاری‌ها ارائه شد که مطابق آن از سال 1380 تاکنون بالغ بر 119 هزار میلیارد تومان واگذاری انجام شده که بیش از 59 درصد آن به روش عرضه در بورس، 7 درصد به روش عرضه در فرابورس، 33 درصد از طریق مزایده و کمتر از یک درصد نیز مذاکره ای و با فراخوان عمومی صورت گرفته است.

   

  رییس سازمان بورس و اوراق بهادار نیز گزارشی درباره آخرین وضعیت عملکرد بازار سرمایه ارائه کرد که بر اساس آن ارزش کل بازار بورس 218 هزار میلیارد تومان، بازار فرابورس 60 هزار میلیارد تومان و ارزش مجموع بازار بورس و اوراق بهادار کشور به بیش از 278 هزار میلیارد تومان بالغ می‌شود که این رقم از ابتدای دولت نهم تاکنون 9 برابر رشد داشته است.

   

  بر این اساس شاخص کل بورس کشور در حال حاضر 45 هزار و 162 واحد است که این شاخص در ابتدای سالجاری 38 هزار و 41 واحد بوده است.

   

  همچنین ارزش کل معاملات بورس های کشور شامل بورس، فرابورس و بورس کالا نیز از ابتدای سالجاری تاکنون 37 هزار و 600 میلیارد تومان می باشد که این رقم در دوره مشابه سال 91، حدود 10 هزار میلیارد تومان بوده است.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360925936
اکنون :
8