جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 28039
  تاریخ انتشار : 12 خرداد 1392 14:47
  تعداد بازدید : 773

  سازمان ملل:

  میانمار پاسخ دهد

  یک کارشناس مستقل حقوق بشر سازمان ملل، قانون محدودیت تعداد فرزند برای مسلمانان میانمار را نقض حقوق بشر این افراد خواند و از دولت این کشور خواست تا پاسخگوی احیای مجدد این قانون باشد.

  ap2-70.jpg

  توماس اوجی کوئینتانا، گزارشگر ویژه وضعیت حقوق بشر میانمار در سازمان ملل هشدار داد که دولت میانمار باید قوانینی که استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر را نقض می‌کند مورد بازبینی قرار دهد و آن‌ها را اصلاح کند.

   

  هفته گذشته مقامات استان راخین در میانمار قانونی را وضع کردند که بر اساس آن مردم این منطقه حق داشتن بیشتر از دو فرزند را ندارند. این درحالیست که 95 درصد جمعیت این استان را مسلمانان قبیله روهینگا تشکیل می‌دهند و میانمار تنها کشور دنیاست که نسبت به یک اقلیت مذهبی چنین محدودیتی را اعمال می‌کند.

   

  گزارشگر سازمان ملل در این مورد گفت: این قانون یکی دیگر از موارد زیاد نقض حقوق بشر مردم قبیله روهینگا است که از سوی مقامات استان راخین اعمال می‌شود. آن‌ها پیش از این نیز مشکلاتی را برای رفت و آمد، ازدواج و ثبت تولد نوزادان اقلیت مسلمان به‌وجود آورده بودند.

   

  وی در ادامه ابراز نگرانی کرد که این قوانین محدودکننده می‌تواند بستر مناسب‌تری را برای نیروهای امنیتی این منطقه به‌وجود آورده تا بتوانند این اقلیت آسیب‌پذیر میانمار را هدف تبعیض‌ نژادی و خشونت قرار دهند.

   

  کوئینتانا در ادامه ابراز نگرانی کرد که اغلب جمعیت 800 هزار نفری مسلمان در میانمار فاقد حق شهروندی و ملیت هستند که آن‌ها را در معرض نقض حقوق بشر قرار می‌دهد و دولت مرکزی این کشور موظف است پاسخ روشنی به این وضعیت بدهد.

   

  بر اساس گزارش پایگاه خبری سازمان ملل، میانمار کنوانسیون سازمان ملل مبنی بر حذف هرگونه تبعیض نژادی علیه زنان را امضاء کرده است که در آن از کشورهای عضو خواسته شده به خواست زنان و مردان برای تعیین آزادانه تعداد فرزندانشان احترام بگذارند. علاوه بر این کمیته حقوق سازمان ملل نیز از دولت این کشور خواست تا محدودیتی را برای مردم قبیله روهینگا برای داشتن بیشتر از دو فرزند اعمال نکند.

   

  این کارشناس همچنین یادآور شد که تبعیض‌های نژادی و قومی علیه قبیله مسلمان روهینگا در واقع یکی از ریشه‌های خشونت‌هایی است که سال گذشته علیه آن‌ها اتفاق افتاد و اعمال چنین قوانینی می‌تواند به گسترش خشونت‌های بیشتر علیه مسلمانان کمک کند.

   

  وی در پایان تاکید کرد که دولت میانمار با ریشه‌یابی و مبارزه با هرگونه تبعیض علیه اقلیت‌های قومی و مذهبی می‌تواند شرایط برابری را برای این مردم فراهم کند تا آن‌ها بتوانند در آرامش در کنار دیگر قبایل به زندگی خود ادامه دهند.

   

  منبع خبر

  http://www.isna.ir


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
361134103
اکنون :
99