جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 48531
  تاریخ انتشار : 24 اسفند 1392 13:58
  تعداد بازدید : 516

  معاون امور املاک سازمان ثبت و اسناد کشور:

  مجلس طرح کاداستر را تصویب کند

  معاون امور املاک سازمان ثبت و اسناد کشور گفت: از زمان اجرای طرح کاداستر تاکنون برای 90 درصد اراضی ملی سند مالکیت صادر شده است.

  بکائیان با حضور در نشست مشترک سازمان زندان‌ها و سازمان جنگل و مراتع کشور، اظهار کرد: منابع طبیعی سرمایه‌ای است که خداوند به بشر داده است و با جلوگیری از تخریب آن باید این سرمایه را به نسل آینده انتقال دهیم.

   

  وی ادامه داد: توجه به منابع طبیعی حائز اهمیت است؛ زیرا یک پالایش برای تولید هوا محسوب می‌شود. متاسفانه تبدیل این منابع به کاشت آجر و سیمان بسیار ناخوشایند است.

   

  معاون امور املاک سازمان ثبت و اسناد کشور خاطرنشان کرد: تجاوز به حریم طبیعت گناه و جرم محسوب می‌شود که همین موضوع خشم و غضب خداوند را به همراه دارد. از آنجا که بیت‌المال در اختیار جمهوری اسلامی ایران است حفاظت از بیت‌المال نیز وظیفه یک دستگاه خاص نمی‌باشد بلکه همه مردم در این راستا باید تلاش کنند.

   

  بکائیان افزود: خوشبختانه با همکاری که با سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور داشتیم زمینه شناسایی و ثبت این جنگل‌ها فراهم شده است و در حال حاضر که بیش از 51 سال از بحث قانون ملی شدن جنگل‌ها می‌گذرد خوشبختانه از بعد انقلاب تاکنون حدود 135 میلیون هکتار سند مالکیت جنگل‌ها ثبت شده است.

   

  وی تصریح کرد: امیدواریم مجلس شورای اسلامی نیز کاداستر را تصویب کند و سازمان ثبت بحث کاداستر غیرشهری را نیز فعال کند. همچنین سازمان ثبت و اسناد کشور بتواند از سیستم کاداستر حفاظت کرده و از تجاوز به املاک دولتی و حریم رودخانه‌ها جلوگیری کند.

   

  معاون امور املاک سازمان ثبت و اسناد کشور با بیان اینکه سازمان ثبت در تلاش است از مراجعه حضوری مردم کم کند، گفت: این در حالیست که تاکنون از رد و بدل شدن کاغذ در جریان استعلام‌ها جلوگیری کرده و بیشتر ثبت مسائل به صورت مکانیزه بوده است.

   

  بکائیان ادامه داد: 45 میلیون و 500 هزار استعلام سالانه به صورت مکانیزه انجام می‌شود. همچنین یک بانک جامع اطلاعات املاک نیز در این راستا ثبت شده و توانسته‌ایم از 34 میلیون خدمت در سال 92، 22 میلیون خدمت را در فضای مجازی انجام دهیم.

   

  وی گفت: ما 220 هکتار از اراضی بستر رودخانه و حریم آن را از وزارت نیرو تحویل گرفته‌ایم و قرار است که آن را در نقشه کاداستر قرار دهیم. همچنین یازده میلیون هکتار از اراضی تحت پوشش سازمان محیط زیست در نقشه کاداستر گنجانده شده‌اند و 95 درصد جزو اراضی ملی هستند.

   

  معاون امور املاک سازمان ثبت و اسناد کشور بیان کرد: در بخش‌های باقیمانده اختلاف در تشخیص وجود دارد که اگر حل شود برای آنها نیز سند صادر می‌کنیم. نزدیک به 55 میلیون هکتار از منابع طبیعی در کاداستر نقشه‌هایش تهیه و تنظیم شده که از این تعداد 40 میلیون پلاک‌گذاری شده و بیش از 50 میلیون سند مالکیت کاداستر صادر شده است.

   

  بکائیان در پایان گفت: برای بیش از 90 درصد از اراضی طبیعی سند مالکیت ملی صادر شده است.

   

  به نقل از:

  www.isna.ir

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360470502
اکنون :
28