جستجو
   
  Delicious RSS ارسال به دوستان خروجی متنی
  کد خبر : 48640
  تاریخ انتشار : 25 اسفند 1392 0:0
  تعداد بازدید : 793

  رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد:

  آلوده کنندگان هوا مجرم ‏اند / آلودگی هوای تهران به نقطه بحرانی رسیده است

  رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران گفت: در تهران سالانه چند هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند و هزاران نفر دیگر نیز دچار انواع و اقسام بیماری های خطرناک می شوند.

  به گزارش باشگاه خبرنگاران محمد حقّانی گفت: ناگفته پیداست آلودگی هوا یعنی تضییع حقوق شهروندان و هر جا حقی ضایع شود، فرد می‌تواند از طریق قضایی مسأله را پیگیری نموده و از کسی که خسارتی به او وارد کرده، بخواهد که آن خسارت را جبران کند. 

  وی با اشاره به این که فرد متضرر شده کاملاً حق شکایت و ادعای جبران خسارت دارد و در مورد آلودگی هوا نیز چنین چیزی امکان‌پذیر است، اظهار کرد: جبران خسارت آلودگی هوا چیز تازه و غیر معمولی نیست و به عنوان نمونه، یک شرکت ژاپنی به کارکنان خود در چین حق آلودگی هوا می‏پردازد. 

   حقّانی با بیان این که وضعیت آلودگی هوا در تهران بسیار وخیم است و سازمان‌هایی که در این زمینه مقصر هستند باید در برابر شکایت شهروندان متضرر شده پاسخ‏گو باشند، تصریح کرد: هنگامی که شرکت‏های خودروساز به دلیل تولید خودروهای غیر استاندارد هوا را آلوده می‏کنند، تنها آن‏ها مقصر نیستند بلکه دولت که به وظایف خود در قبال خودروسازان عمل نکرده نیز مقصر است. 

  وی با اشاره به این که در تهران، خودرو‌های غیر استاندارد و سوخت بی ‌کیفیت دو دلیل اصلی آلودگی هوا به‌ شمار می‌روند، اظهار کرد: دولت گذشته در هر دو مورد قصور کرد اما در دولت جدید شاهد برداشتن گام‌هایی در راستای استاندارد‏سازی خودرو‌ها و کیفی‏سازی سوخت هستیم. 

   حقّانی با بیان این که گسترش فضای سبز و توسعه حمل ‌و نقل عمومی به عنوان دو عامل مهم نقش انکارناپذیری در کاهش آلودگی هوا دارند، تصریح کرد: وضعیت آلودگی هوا به نقطه بحرانی رسیده و نیازمند فعالیت‏های عملی کارگشا در این زمینه هستیم.

  وی با تأکید بر این که مردم همان گونه که به آب سالم احتیاج دارند به هوای سالم نیز نیاز دارند، گفت: بی تفاوت بودن نسبت به مسأله آلودگی هوا بسیار زیان‏بار است و همه افراد و نهادها باید در این زمینه فعالیت کرده و نقش‏آفرینی کنند.

  رییس کمیته محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران در پایان خاطرنشان کرد: همه باید در برابر آلودگی هوا دغدغه و حساسیت داشته باشیم تا مسببان آلودگی هوا حواس خود را جمع کنند که اگر هوا را آلوده ‏کنند، در واقع جرم بزرگی مرتکب شده‏اند که می‏تواند مورد پیگرد قانونی قرار گیرد.

   

   


  نظر شما  نمایش غیر عمومی
  تصویر امنیتی :
تعداد بازدید کنندگان کل :
تا کنون :
360470811
اکنون :
16